#BibliaKultúra

Szöveg mögött - Kövek alatt

10 hasonlóság az evangéliumok és a görög-római életrajzok között
10 hasonlóság az evangéliumok és a görög-római életrajzok között

Tudtad, hogy az evangéliumok a görög-római életrajzokhoz (biosz) igazodnak? Mert 1. folyamatos, elbeszélői prózában íródtak. 2. A történetek, mondások, anekdoták és beszédek együttesen alkotják az elbeszélést. 3. A főszereplő életét nem mindig fedi a kronológiai egymásutániság. 4. A figyelem a…

Az áldás forrása
Az áldás forrása

„A kivonulás elbeszélése Mózes kísérletéről szól, aki a rabszolgákkal együtt el akarja hagyni a fáraó birodalmát, illetve a fáraó elhatározásáról, aki meg akarja akadályozni, hogy elveszítse az olcsó munkaerőt. Ebben az olvasatban a fáraóra nehezedő nyomás, hogy szabadon engedje a rabszolgákat,…

Zodiákus a zsinagóga közepén?
Zodiákus a zsinagóga közepén?

A bét alfai zsinagóga zodiákusa Mit keresnek az állatövi jegyek az ókori zsinagóga közepén, vagy a napszekér? Hogyan tekintsünk ezekre a pogány eredetű jellegzetességekre? Milyen választ adott annak idején saját magának a rabbinikus zsidóság? Bejegyzésünkben annak is nyomába eredünk, hogy milyen…

Együttérzés mint kritika
Együttérzés mint kritika

„Az együttérzés a kritika radikális formája, mert feltárja, hogy a fájdalmat komolyan kell venni, nem szabad normálisnak tartani és természetesként elfogadni, mert abnormális és elfogadhatatlan állapot az ember számára. A »törvényközpontú« berendezkedés Jézus korában, akárcsak a fáraó ókori…

Az ókori Közel-Kelet gyermekei
Az ókori Közel-Kelet gyermekei

A gyerekek vajon idejekorán találkoztak a nehézségekkel és az élet valóságával vagy védettségben töltötték ártatlan gyermekéveiket játékkal és mesével? Témánkhoz sajnos kevés forrás áll a rendelkezésünkre, de bejegyzésünkben rápillantunk a „gyerekkor” társadalmi fogalmára, amit az ókori világ…

Reménykedők közössége
Reménykedők közössége

„Az énekesek dalokat írtak. Az énekek szöveggé váltak. A szöveget pedig olvasták, újra elolvasták, hallgatták, ismét meghallgatták, értelmezték és megint csak értelmezték. Így működik egy kiegyensúlyozott közösség, amely egyetlen jelentésbe zárja a szövegeket. Ellentétben a remény közösségével,…

Gondolatok őszi fáradtság ellen
Gondolatok őszi fáradtság ellen
Heti impulz

A hétköznapjaink nem mindig izgalmasak. Mégis merülj bele a hétköznapjaid megszokottságába. Bízz abban, hogy mindent megtalálsz ott, amit keresel. Nem érdekes újdonságokat, hanem annak átérzését, ami körülötted van. Vedd észre, éld át, ami van. Értékeld, ami a hétköznapjaid valóságát alkotja.…

A bibliai állatok világnapja is
A bibliai állatok világnapja is

 Noé bárkája Ararát hegyén, Simone de Myle, 1570 Az állatok közel állnak hozzánk. Otthon vannak életterünkben, némelyikük még társunk is lett. A hozzájuk való viszonyunk és bánásmódunk arról árulkodik, hogy bánunk az egész teremtéssel, hogyan értelmezzük azt, és benne saját helyünket. Sőt,…

Ókeresztény amulettek újratöltve
Ókeresztény amulettek újratöltve

Tudtad, hogy az ókori Róma világában az emberek talizmánok, amulettek viselésével védekeztek a betegségek és a rontás ellen, és hogy ezen a kereszténység megjelenése sem tudott sokáig változtatni? Kétoldalas amulett: Lázár feltámasztása és egy háromsoros, görög nyelvű mágikus szöveg.…

#BibliaKultúra

#BibliaKultúra blogunk szakmai igényességű topikjaival értékes, ismeretbővítő tartalmakat közöl a bibliatudomány tárgyköréből. Rápillantunk arra a világra, amely látta megszületni a Bibliát - tabuk nélkül, közérthetően, a tudás megosztása és a „lifelong learning” jegyében.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása