#BibliaKultúra

Szöveg mögött - Kövek alatt

Jefte története
Jefte története

Jefte története a Bírák könyvében (11,29–40) az egyik legaggasztóbb sztori az egész Bibliában. A feminista írásértelmezők részéről is nagy figyelmet kapott, és mindenképpen megérdemli a mi figyelmünket is. Jeftének problémás családtörténete volt. E nehézség ellenére a törzsek vénei katonai…

Ásatások a Paradicsomkertben: Ramat Raḥel
Ásatások a Paradicsomkertben: Ramat Raḥel

 A Jeruzsálemtől és Betlehemtől egyaránt 4 km-re fekvő Ramat Raḥel piciny kibbuca az ókorban szinte helyettesítette Jeruzsálemet: a déli felföldek gazdasági és politikai központja volt. Ennek ellenére a település ősi nevét nem ismerjük. Fekvéséből, a régészeti leletekből és a bibliai adatokból…

Teraszos földművelés az ókori Izraelben
Teraszos földművelés az ókori Izraelben

  A Földközi-tenger keleti térségében a Kr. e. 13. század rendkívül sok változást hozott a társadalomban, a politikában és a gazdaságban. Az egyiptomiak és a hettiták meggyengült hatalma Kánaánban is érezhető volt. A tengerparti síkság és a Jordán völgye közötti terület nem a legkívánatosabb…

Mit süssünk ma? Afrodiziákumot!
Mit süssünk ma? Afrodiziákumot!
ASISÓT ókori recept alapján

Erősítsetek aszú szőlővel, üdítsetek fel almával! szammekúní báásisót, rappedúni battappúḥím                                                            Énekek éneke 2,5 A többes számú asisót szó a héber szótárak szerint süteményt jelent (lásd 2Sám 6,19), ám a magyar fordítások a "szőlő" ("szőlős…

Jerikói "ütközet"
Jerikói "ütközet"

A „jerikói ütközet” ismerős története (Józs 6,1–14) az ókori Izrael szociológiai térképét és nyomra vezető jelét kínálja, hogyan is olvassuk a Bibliát. Nagy valószínűséggel az ókori Izraelt olyan földműves parasztok csoportja alkotta, akik marginális agrárgazdaságban éltek. A parasztgazdaság szemben…

Kódexek szélére sodródott vélemények
Kódexek szélére sodródott vélemények

Tudtad, hogy a kódexeket másoló szerzetesek sokszor saját gondolataikat is papírra vetették, és ez olykor viccesre sikerült vagy éppen, hogy ellenérzést váltottak ki azokból, akik turizmust szerveztek a szent helyek felkeresésére? A Codex Boernarianus (jelölése: GP vagy G3) egyik Sankt Gallen-i…

Kőrézkori kultúra Galileában
Kőrézkori kultúra Galileában

A peqi’ini barlang leletei és a legújabb vizsgálatok jól példázzák, hogy a népesség mozgásai hogyan mozdították előre a kultúrális változásokat a kőrézkorban. A tudósok feledésbe merült emberi csontok DNS-eit vizsgálták. A régészek egy 6500 évvel ezelőtt megjelent és letűnt kultúra nyomain…

A tel reḥovi méhészet
A tel reḥovi méhészet

Az ókori Közel-Kelet és a héber Biblia adatai A méz és a méhviasz jelentőségét az ókori Közel-Kelet több forrása is méltatja: kánaánita, ugariti, hettita, és egyiptomi szövegek, falfestmények és domborművek. Az ókori Egyiptom középbirodalmi időszaka alatt íródott Szinuhe történetéből tudjuk (Kr. e.…

Monopolizált örömhír
Monopolizált örömhír

„Az emberek hallották, hogy Jézus azt mondja Zakeusnak: »Te Ábrahám fia vagy!« Azt mondja Jézus a vámszedőnek: a Genezis könyvének életadó ígéretei rád vonatkoznak, rólad szólnak; van jövőd, mert Isten ígértetet tett neked. A hétköznapi emberek soha nem hallottak ilyen beszédet, vagy soha nem…

Négy helyiséges házak a bibliai időkben
Négy helyiséges házak a bibliai időkben

Régészetileg igazolt, hogy a vaskor második időszakát (Kr. e. 1000–586) az ún. négy helyiséges házak uralták. A kizárólagos építészeti forma sokáig és széles földrajzi eloszlásban volt használatban. A házak eltűnése a Kr. e. 6. sz. elején Avraham Faust szerint arra utalhat, hogy a judaita kultúra…

11 érdekesség a nőkről az ókori Izraelben
11 érdekesség a nőkről az ókori Izraelben
...amiről valószínűleg nem tudtál

Milyen szerep jut a nőknek egy olyan könyvben, amit javarészt férfiak írtak férfiakról? A héber Biblia által megnevezett emberek több, mint 90 százaléka férfi. A nők tapasztalatainak megismerése nem könnyű feladat, de a tudósok a szöveg gondos átfésülésével sok mindenre rátaláltak. A nők szerepe…

Mire jó az agresszió?
Mire jó az agresszió?
Beszélgetés Karl Frielingsdorf pszichoterapeutával

H: Frielingsdorf professzor! Ön írt egy könyvet Az agresszió: rombolja vagy elősegíti az életet? címmel. Hétköznapjainkban alapvetően negatívan látjuk az agressziót. Az Ön számára milyen értelmet hordoz? Mi az agresszió? F: Igaza van, az agressziót az erőszakkal és a rombolással kötik össze;…

#BibliaKultúra

#BibliaKultúra blogunk szakmai igényességű topikjaival értékes, ismeretbővítő tartalmakat közöl a bibliatudomány tárgyköréből. Rápillantunk arra a világra, amely látta megszületni a Bibliát - tabuk nélkül, közérthetően, a tudás megosztása és a „lifelong learning” jegyében.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása