#BibliaKultúra

Szöveg mögött - Kövek alatt

Kiáltás, mint az első lépés
Kiáltás, mint az első lépés

„Közben hosszú idő telt el, és meghalt Egyiptom királya. Izráel fiai pedig sóhajtoztak és kiáltoztak a szolgaság miatt, és a szolgaság miatti segélykiáltásuk feljutott Istenhez.” (Kiv 2,23) Legújabb elbeszélésében, az Egy szkeptikus imádkozni tanulban, Lindsey Crittenden beszámol arról, hogyan…

Szexuális bűncselekmények az Ószövetségben
Szexuális bűncselekmények az Ószövetségben

Támár megerőszakolása, Eustache Le Sueur, 1640 Bejegyezésünkben Bruce Walles egyik tanulmányát ismertetjük, amely a következő a kérdésekre keresi a választ: Milyen szexuális bűncselekményekkel foglalkozik a héber Biblia? Az ószövetség törvényszemlélete különbözik-e a többi, ókori közel-keleti…

Ráháb, a sorsfordító szajha
Ráháb, a sorsfordító szajha

Ki gondolná, hogy az üdvösség történetében olyanok kapnak főszerepet, akikre a legkevésbé sem osztanánk? Igaza lehet Pál apostolnak, akinek sorai illenek a jerikói bordélyt üzemeltető nő, Ráháb helyzetére: Isten azt választotta ki, aki a (vallásos) világ szemében semminek látszó, erőtlen, sebzett…

Az igazi vallásosság
Az igazi vallásosság

„Tudjátok, milyen az a böjt, amelyet én kedvelek? Ezt mondja Isten, az Úr: Törd össze a jogtalan bilincseket, és oldd meg az iga köteleit! Bocsásd szabadon az elnyomottakat, törj össze minden igát! Törd meg az éhezőnek kenyeredet, és a hajléktalan szegényt fogadd be házadba. Ha mezítelent látsz,…

A megbocsátás napja
A megbocsátás napja
Jóm Kippur ünnepe

Idén, 2018. szeptember 19-én, szerdán ünnepeljük az Engesztelés napját, a Jóm Kippurt. A böjti ünnep szeptember 18-án, kedden este kezdődik és másnap estig tart. Az ünnep kezdetei a babiloni fogság előtti időkbe vezetnek vissza, szertartásait pedig a Leviták könyvének 16. fejezete írja le. A…

Tudtad, hogy leopárdok éltek a Jordántól keletre?
Tudtad, hogy leopárdok éltek a Jordántól keletre?
betekintés az ószövetség világának történeti ökológiai kutatásába

Palesztina három kontinens metszéspontjában helyezkedik el, ezért növény és állatvilága gazdagabb volt, mint azt elsőre gondolnánk. A bibliai időkben például a tájat eurázsiai, trópusi és ázsiai eredetű állatok népesítették be, mert mindegyikük számára megfelelő élőhelyet kínált. Mára sajnos a…

Emlékezés és hála
Emlékezés és hála

„Képzelj el egy csoportot, amely többé már nem jön össze, hogy énekeljen, táncoljon és emlékezzen a hűségre! Abban a világban elvész az emlékezés és helyébe lép az amnézia, a feledékenység, amely azt feltételezi, hogy mi vagyunk az egyetlenek és az egyedüliek, senki nem volt előttünk, senki nem jön…

Nicsak, ki beszél!
Nicsak, ki beszél!
Beszélő állatok az apokrif iratokban

A héber Bibliában csak a kígyó és a szamár kapcsán találkozunk azzal a mesébe illő motívummal, hogy beszélnek, pedig az ókori közel-keleti, a görög-római irodalomban és a későbbi rabbinikus irodalomban gyakran felbukkannak beszélő állatok. Ha azonban az egyes apostolok cselekedeteihez kapcsolódó…

Az ékírásos Irán-sztélé
Az ékírásos Irán-sztélé

Tudtad, hogy az ún. Irán-sztélé egyik feliratos része megerősíti a bibliai beszámolót, hogy Izráel királya, „a samariai Menaḥem” (Kr.e. 743–738) is adófizetője volt III. Tukulti-apil-ésarra asszír uralkodónak? Az ékírásos Irán-sztélének három töredékéről tudunk, kettő a jeruzsálemi Izrael Múzeum…

A zsidó újév, Ros Hásáná
A zsidó újév, Ros Hásáná

Idén szeptember 9-én este ünneplik a zsidók az újévet, a Ros Hásánát (רֹאשׁ הַשָּׁנָה‬), melynek szó szerinti jelentése: „az év feje”. A kétnapos ünnep keretében megünneplik a teremtés 5779. évfordulóját és az Örökkévalóval kötött szövetségüket. Ezzel kezdetét veszi a tíz bűnbánó nap, amelynek végét…

Két jó film az első őszi hétvégére
Két jó film az első őszi hétvégére
#filmajánló

Mennyei királyság (2005) Jeruzsálem, keresztes lovagok, jó dialógusok Ridley Scott rendezésében.  https://www.imdb.com/title/tt0320661/ Mária Magdolna (2018) Sok port kavaró film, érdemes megnézni, szép és gondolatébresztő alkotás Garth Davis…

Vallás politikai célokra
Vallás politikai célokra

„A Számok könyvének egyik figyelemre méltó története egymás mellé helyezi Bálákot, Moáb királyát és a látnok Bálámot (4Móz 22,1–21). Bálák meg akarja akadályozni, hogy Izrael elinduljon az ország felé. Legjobb stratégiája abban a tudomány előtti, »preracionális« világban, hogy isteni átkot szórjon…

1200 db, kétezer éves agyag pecsétnyomóra bukkantak
1200 db, kétezer éves agyag pecsétnyomóra bukkantak
Egy kozmopolita központ érintetlen, hellenisztikus kori pecsétnyomói

Augusztus hónap folyamán egy hét helyiséges barlangkomplexumban – a nedves levegőnek köszönhetően – az izraeli Maresha ásatásain (Bet Guvrin-Maresha National Park) mintegy 1200 hellenisztikus kori pecsétnyomó került elő. Az óriási magángyűjtemény mennyisége és minősége is rendkívül ritka, még…

#BibliaKultúra

#BibliaKultúra blogunk szakmai igényességű topikjaival értékes, ismeretbővítő tartalmakat közöl a bibliatudomány tárgyköréből. Rápillantunk arra a világra, amely látta megszületni a Bibliát - tabuk nélkül, közérthetően, a tudás megosztása és a „lifelong learning” jegyében.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása