#BibliaKultúra

Szöveg mögött - Kövek alatt

Római légiósok nyomai Megiddó mellett
Római légiósok nyomai Megiddó mellett

  Néhány éve, hogy 2015-ben izraeli régészek római légiós tábor nyomaira bukkantak az ókori Megiddó mellett. A tábor eredete Hadriánus császár uralkodására nyúlik vissza (117–138), aki két légiót is felállított a római Júdea provinciában: Jeruzsálemben a Legio X Fretensist, és északon a…

A bibliai Edom kezdetei
A bibliai Edom kezdetei

Egy-egy véletlenszerű régészeti felfedezés sok mindent megváltoztathat. Így gondolják ezt azok az izraeli kutatók is, akik Aravában, Izrael dél-keleti részén, a Holt-tengertől Eilatig húzódó kietlen völgyben, a jordániai határ mentén ástak és egy hatalmas, nem állandó településeken alapuló nomád…

Anna, a bölcs öregasszony
Anna, a bölcs öregasszony

Folytatásos sorozatunkban megismerkedünk néhány ószövetségi női alakkal, és általuk megpróbálunk közelebb férkőzni önmagunkhoz is. Debora, Eszter, Éva és Hágár története után most ismerkedjünk meg Annával. Az első, ami eszünkbe juthat a bölcs öregasszonyról, az a népmesék világa, gondoljunk csak…

Egy felháborodott kódexmásoló
Egy felháborodott kódexmásoló

Egy korábbi bejegyzésünkben már rápillantottunk egy olyan lapszéli megjegyzésre, amely kritikusan áll a vallásos turizmushoz. Mostani bejegyzésünkben pedig egy felháborodott scriptor véleményét olvashatjuk. A borítóképen a második tesszaloniki levél utolsó része (2Tessz 3,11–18) és a Zsidókhoz írt…

Most jól vagyok
Most jól vagyok
#heticsuhás

Vannak pillanatok, amikor fellélegzünk, és kimondjuk, most jól vagyok. Egy ilyen békés pillanat megtapasztalásához szükséges, hogy végig tudjuk gondolni életünket. Ha így teszünk észrevesszük, hogy van miért hálásnak lennünk. Cicero szerint a hálátlanság az, amikor megfeledkezünk róla, hogy…

Jelenben élni
Jelenben élni
#heticsuhás

A spirituális érdeklődésed nem arra való, hogy jobbnak tartsd magad másoknál, hanem arra hív, hogy a hétköznapjaidat normálisan, a jelenben élve próbáld megélni. Anselm Grün gondolata nyomán

Ein Asur: az ókori Izrael New York City-je
Ein Asur: az ókori Izrael New York City-je

Az észak-Izraelben feltárt Ein Asur (Ein Asawir) a korai bronzkor egyik legnagyobb települése. A feltáró régészek szerint az 5000 éves kánaáni megapolisz örökre megváltoztatja azt, amit a térségben (Jordánia, Libanon, Szíria déli része) az urbanizáció kialakulásáról tudunk. A 6000 lakosú, 160…

Kortárs gondolatok a Biblia tudományos értelmezéséről
Kortárs gondolatok a Biblia tudományos értelmezéséről
Beszélgetés Thomas Römer biblikus professzorral

Thomas Römer, filológus, számos könyv és tanulmány szerzője, a Collège de France biblikus professzora úgy véli, hogy a Biblia tudományos értelmezése gazdagítja a szöveget és szélesíti a megértés horizontját, mindazonáltal nem kérdőjelezi meg a hit alapjait. Professzor Römer, meghatározná nekem,…

Kifüstölt démon, beteljesült frigy
Kifüstölt démon, beteljesült frigy

Tényleg démonűző hatása van a halszív és máj elégetésének a nászéjszakán? Bevezető gondolatok Tóbiás könyvéhez Tóbiás vagy Tobit könyve valamikor a makkabeusi felkelés előtt íródhatott (Kr. e. 250–175). A 14 fejezetes elbeszélés historikus könyvnek próbál mutatkozni: utal eseményekre, de olyan…

#BibliaKultúra

#BibliaKultúra blogunk szakmai igényességű topikjaival értékes, ismeretbővítő tartalmakat közöl a bibliatudomány tárgyköréből. Rápillantunk arra a világra, amely látta megszületni a Bibliát - tabuk nélkül, közérthetően, a tudás megosztása és a „lifelong learning” jegyében.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása