#BibliaKultúra

Szöveg mögött - Kövek alatt

Zsoltár démonok ellen
Zsoltár démonok ellen
Közelítés a 91. zsoltárhoz

Érdekes megfigyelésekre tehet szert, aki áttekinti a 91. zsoltár recepciótörténetét. A zsoltárt vagy annak néhány versét ugyanis megtalálhatjuk az amuletteken, mágikus papiruszokon és tálakon azzal a céllal, hogy az embereket megóvják a gonosz szellemektől. Bejegyzésünkben rápillantunk a 91.…

Nők Mózes körül
Nők Mózes körül

Alexandriai Philón szerint Mózes Izrael egyik legnagyobb vezetője volt, a „legtökéletesebb férfi”, de számos alkalommal került életveszélybe és nem maradt volna életben a nők bátorsága, bölcsessége és közebelépése nélkül. Bejegyzésünkben rápillantunk azokra a bátor bibliai nőkre, akiket az…

A sztoicizmus és a korai kereszténység
A sztoicizmus és a korai kereszténység
Beszélgetés Joseph Dodson professzorral

Hogy viszonyult a kereszténység korának legfontosabb filozófiai irányzatához? Reflektorfényben két hagyomány, valamint két képviselője: Seneca és Pál apostol. Beszélgetés Joseph Dodson biblikus professzorral. Biblikus tanulmányokból szerezte alapképzését, mára pedig egyetemi docens. Beszélne…

Beteszda szarkofágjai a Vatikáni Múzeumban
Beteszda szarkofágjai a Vatikáni Múzeumban

December 7-én nyitják meg azt a kiállítást a Vatikáni Múzeumban, ahol ritka, 4. századi szarkofágokat láthatnak a látogatók. A kiállítás címe: Tempo divino. I Sarcofagi di Bethesda e l’avvento del Salvatore nel Mediterraneo antico (Szent idő. Beteszda szarkofágjai és az Üdvözítő érkezése az ókori…

A Biblia rendkívül modern
A Biblia rendkívül modern
Beszélgetés Konrad Schmid zürichi biblikussal

A Biblia a világirodalom része és bizonyos értelemben meglepően modern. Konrad Schmid, svájci bibliakutató elmondja, hogy a Biblia ősi írásait miért kellene még ma is olvasnunk. Ki írta a Bibliát? A Biblia a Kr. előtti első évezredben és a Kr. utáni első két évszázadban keletkezett. Abban az…

Judit, a harcos
Judit, a harcos

Cristofano Allori: Judit Holofernész fejével (1613) Folytatásos sorozatunkban megismerkedünk néhány ószövetségi női alakkal, és általuk megpróbálunk közelebb férkőzni önmagunkhoz is. Debora, Eszter, Éva és Hágár, Anna története után most ismerkedjünk meg Judittal. A harcos archetípusa kettős…

#BibliaKultúra

#BibliaKultúra blogunk szakmai igényességű topikjaival értékes, ismeretbővítő tartalmakat közöl a bibliatudomány tárgyköréből. Rápillantunk arra a világra, amely látta megszületni a Bibliát - tabuk nélkül, közérthetően, a tudás megosztása és a „lifelong learning” jegyében.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása