#BibliaKultúra

Szöveg mögött - Kövek alatt

Problémák a bibliai szövegek másolásával?
Problémák a bibliai szövegek másolásával?
Márta vagy Mária (Magdolna)?

Mennyiben járulhat hozzá a bibliai szövegkritika a korai kereszténység társadalomtörténetének tanulmányozásához? Kiknek állt érdekében, hogy elhallgassa a nők kiemelkedő szerepét a korai kereszténységben? Elizabeth Schrader alig észrevehető másolói változtatásokra mutat rá. Elizabeth Schrader,…

Házassági szerződések az ókori világból
Házassági szerződések az ókori világból

A házassági szerződést, azaz kifejezett vagyonjogi megállapodást ma sokan az élet részének tartják, amely a házasfelek biztonságát szolgálja. De valóban modern kori jelenséggel állunk szemben? Utánajártunk, a következőkben néhány ókori házassági szerződés fordítását olvashatják. A legősibb…

Az apa mondása
Az apa mondása

Izrael születésekor szülei idősek voltak, és ami­kor meghaltak, ő még gyermek volt. Amidőn apja közeledni érezte a halált, karjára vette a fiát és így szólt hozzá: – Látom, hogy az én fényem benned ragyogássá válik, és nekem nem adatik meg, hogy fölnevelhesselek. De életed min­den napján gondolj…

Gender-ikonok a prehistorikus kortól kezdve
Gender-ikonok a prehistorikus kortól kezdve

Mikor jelennek meg a nemek szerinti munkamegosztás első nyomai? Honnan hozzuk? Hogyan ábrázolták az ősi időiben a férfi és női identitást? Bejegyzésünkben rápillantunk az ősi és az ókori Közel-Kelet gender-ikonjaira. A gender társadalmi fogalma maszkulin identitást teremt a férfinak és feminin…

Gondolatok Éváról: az anya archetípusa
Gondolatok Éváról: az anya archetípusa

Folytatásos sorozatunkban megismerkedünk néhány ószövetségi női alakkal, és általuk megpróbálunk közelebb férkőzni önmagunkhoz is. Debora és Eszter története után most ismerkedjünk meg Évával, aki a Biblia egyik leghírhedtebb alakja. Éva alakjához az anya archetípusa köthető. A szöveg világa és a…

Az egyház és a zsinagóga párbeszéde
Az egyház és a zsinagóga párbeszéde
A #BibliaKultúra beszélgetése Frédéric Manns professzorral

  Frédéric Manns biblikus egyike azon tekintélyes kutatóknak, akik a legalaposabban ismerik az Újszövetség zsidó hátterét. Szinte minden írásában bámulatos olvasottsággal, széleskörű műveltségről tanúskodva, mennyiségében és tartalmában gazdag szakirodalom bölcs feldolgozásával vall arról, hogy a…

#BibliaKultúra

#BibliaKultúra blogunk szakmai igényességű topikjaival értékes, ismeretbővítő tartalmakat közöl a bibliatudomány tárgyköréből. Rápillantunk arra a világra, amely látta megszületni a Bibliát - tabuk nélkül, közérthetően, a tudás megosztása és a „lifelong learning” jegyében.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása