#BibliaKultúra

Szöveg mögött - Kövek alatt

Hősi történetek a Bírák könyvében
Hősi történetek a Bírák könyvében
Beszélgetés Israel Finkelsteinnel – 21. rész

Mit tudunk a bírák időszakáról? Mikor és milyen céllal íródtak azok a szabadító történetek, amelyekben férfiak és nők harcolnak a szabadságukért az uralkodói hatalommal szemben? Milyen későbbi rétegek rakódtak a Szabadítók történeteire, ahogy a közösség áthagyományozta történeteiket és újraolvasta…

Ráháb története: a történetmesélés ereje
Ráháb története: a történetmesélés ereje
Andrzej Toczyski biblikus professzor írása

Nőként, idegenként és szajhaként Ráháb látszólag tehetetlen volt az izraelita férfiak uralta törvényekkel és szokásokkal szemben, mégis képes volt demonstrálni a nőiesség egy új dimenzióját, amely nemcsak erős és magabiztos volt, hanem bizonyos értelemben „prófetikus” is, mivel képes volt…

Pál apostol és a sztoikus atléták
Pál apostol és a sztoikus atléták
Janelle Peters biblikus professzor írása

Az atlétikai képek fontos szerepet játszanak az erkölcsi nevelésről szóló gondolatokban. Janelle Peters biblikus írása. A sztoikusoktól kezdve Pál apostolon, Loyolai Ignácon át Pierre Hadot-ig sokan mondták már, hogy az erényre lelki gyakorlatok segítségével kell törekedni. A sztoikus…

Könyvajánló: Éva, az első nő
Könyvajánló: Éva, az első nő

„Elnevezte Életnek (Vita), mert ő lett minden élők anyja” (Vetus latina) Cristina Simonelli aki 2013 és 2021 között volt az Olasz Női Teológusok Egyesületének elnöke és jelenleg is patrisztikus teológiát tanít Veronában, valamint a milánói Észak-Olaszországi Teológiai Karon, az Éva, az első nő.…

A kivonulás hagyományának sokrétűsége
A kivonulás hagyományának sokrétűsége
Beszélgetés Israel Finkelsteinnel – 20. rész

A kivonulás története a Biblia egyik leghíresebb története. Minden gyermek tudja, hogyan állt Mózes a fáraó elé, és mondta neki: „Engedd el az én népemet!”, hogyan kelt át a tengeren, és hogyan vezette népét az ígéret földjére a hosszú út után a Sínai-sivatagban. Ezek a történetek lenyűgözőek és…

#BibliaKultúra

#BibliaKultúra blogunk szakmai igényességű topikjaival értékes, ismeretbővítő tartalmakat közöl a bibliatudomány tárgyköréből. Rápillantunk arra a világra, amely látta megszületni a Bibliát - tabuk nélkül, közérthetően, a tudás megosztása és a „lifelong learning” jegyében.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása