Tudtad, hogy a Biblia és az ókori Közel-Kelet bölcsességi irodalma kéz a kézben jártak? A bibliai bölcsesség kezdetben világi, tapasztalatra épülő, „importált”, nemzetközi és vallásközi jellegű bölcsesség volt, csak később öltött magára vallásos, teológiai jelleget és vált az ókori Izrael sajátjává.
A „Hogyan éljünk?” kérdésre az Izraelen kívüli bölcsességi irodalom a következő alapvető válaszokat adja:
- Tudd, hogy hol a helyed a törzsedben, családodban, és tiszteld a hagyományokat!
- Viselkedésed igazodjon a társadalom elvárásaihoz, amely azért jött létre, hogy megvédelmezze és fenntartsa a rendet és a biztonságot!
- Lelkiismeretesen teljesítsd kultikus kötelezettségeidet a helyi és az ősi istenek előtt!
- Tiszteld istent és a királyt, mert ők a felelősek az igazságszolgáltatásért és a társadalom javáért!
- Ha az élet rosszra fordul, (1) vizsgáld meg viselkedésed, követtél-e el valami gonoszságot, akár gondatlanságból is; (2) kérd az isteneket, hogy felismerhesd a bűnt; (3) végezz különböző rítusokat bűnvallomással, hogy megtisztulj; (4) ismerd el, hogy az istenek végső soron kifürkészhetetlenek!
- Élj a szokásnak és a hagyománynak megfelelő életet, figyelj az istenség kultuszi követelményeire!
Az izraelita gondolkodásban számos pont továbbra is jelentős, az irányban azonban jelentős különbségek adódnak:
- Tudd, hogy hol a helyed a törzsedben, családodban, és tiszteld a hagyományokat, amelyek meghatározott viszonyban állnak az istenfélelemmel!
- Viselkedésed igazodjon a társadalom elvárásaihoz, amelynek feladata, hogy megvédelmezze és fenntartsa a rendet és a biztonságot, és amely pozitívan tükrözi helyzetedet: szent nép tagjaként élsz, szövetségben az Örökkévalóval (JHWH)!
- Lelkiismeretesen teljesítsd kultuszi kötelezettségeidet az Örökkévaló előtt!
- Tiszteld az Örökkévalót, az igazságosság megszemélyesítőjét!
- Ha az élet rosszra fordul, (1) vizsgáld meg viselkedésed, hogy megszegted-e a szövetséget; (2) ismerd el, hogy az Örökkévaló céljai nem feltétlenül egyértelműek számodra, de ő bölcs.
- Élj engedelmesen a szövetséghez, amelyet áthat a szentség követelménye: kövesd szent Istenedet!
Forrás és további tájékozódásul:
John H. Walton: Ancient Near Eastern Thought and the Old Testament. Introducing the Conceptual World of the Hebrew Bible, Baker Academic, Grand Rapids (MI), 2006, 310–311.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.