#BibliaKultúra

Szöveg mögött - Kövek alatt

Bibliai életfilozófiák: Jób könyve
Bibliai életfilozófiák: Jób könyve

Peter Kreeft Three Philosophies of Life című könyvében három bibliai művet – a Prédikátor könyvét, Jób könyvét és az Énekek éneke könyvét – elemzi annak érdekében, hogy bemutassa az élet három alapvető aspektusát: a hiábavalóságot, a szenvedést és a szeretetet. Kreeft véleménye szerint ezek a…

Betsabé: Különböző nézőpontokból
Betsabé: Különböző nézőpontokból
Prof. David Jeffrey előadása

A Biblia számos történetet tartalmaz, amelyeket a művészek évszázadok óta feldolgoznak. Érdekes megfigyelni, hogyan változott ezeknek a történeteknek az értelmezése az idők során. Az egyik ilyen történet Dávid király és Batseba (más magyar fordításban: Betsabé ) története, amely a bűnbeesésről és a…

Shakespeare bibliája
Shakespeare bibliája
Prof. Maria Nisii előadása

Előadásában Maria Nisii azt vizsgálja, hogy Shakespeare műveiben milyen mértékben fedezhető fel a Biblia hatása. Az irodalomtudósok között nincs egyetértés abban, hogy Shakespeare mennyire volt jártas a Bibliában, de a professzor asszony kiemeli, hogy számos utalás található a Szentírásra a…

Izajás és Pál
Izajás és Pál
Prof. Dr. Antonio Pitta biblikus írása

Pál apostol írásaiban, különösen a Római levélben, Izajás próféta kiemelt szerepet játszik. Pál Izajás szövegeire támaszkodva hangsúlyozza Jézus messiási mivoltát, az emberiség megváltásának univerzalitását és Izrael üdvösségének fontosságát. Jézus zsidó származása és történeti gyökerei nem csupán…

Bibliai életfilozófiák: a Prédikátor könyve
Bibliai életfilozófiák: a Prédikátor könyve

Peter Kreeft Three Philosophies of Life című könyvében három bibliai könyvet – a Prédikátor, Jób és Énekek éneke könyvét – elemzi, hogy az élet három alapvető aspektusát mutassa be: a hiábavalóságot, a szenvedést és a szeretetet. Kreeft szerint ezek a könyvek az emberi tapasztalat mélységeit járják…

Mit tanulhatunk az Újszövetség kézirataiból?
Mit tanulhatunk az Újszövetség kézirataiból?
Garrick V. Allen biblikus professzor írása

Garrick V. Allen írása az Újszövetség kéziratainak paratextusairól, vagyis a főszöveget kiegészítő, azt keretező elemekről szól. Amellett, hogy bemutatja a paratextusok sokféleségét (előszavak, fejezetbeosztások, idézetlisták stb.), azt is kiemeli, hogy ezek hogyan befolyásolták az olvasókat, és…

Megiddó az egyiptomiak uralma alatt (i. e. 1450-1150)
Megiddó az egyiptomiak uralma alatt (i. e. 1450-1150)
Megiddó (Armageddon), „minden tell anyja” – Régészeti kurzus (4. rész)

 A nyolcrészes régészeti kurzus során megismerjük Megiddó, az ókori Közel-Kelet egyik legjelentősebb stratégiai helyszínének történetét és régészetét. Israel Finkelstein és Matthew J. Adams neves régészek segítenek meglátni az egykori város rétegeit, és megismertetnek az itt élt civilizációk…

A Biblia görögül
A Biblia görögül
Beszélgetés James K. Aitken biblikus professzorral

A Biblia, ahogyan ma ismerjük, hosszú és bonyolult utat járt be, mire eljutott hozzánk. Ezen az úton pedig fontos állomás volt a Septuaginta (LXX), a Biblia első görög fordítása. Van, aki úgy gondolja, hogy ez az a bibliafordítás, amely kikövezte az utat a kereszténység számára. De vajon miért volt…

#BibliaKultúra

#BibliaKultúra blogunk szakmai igényességű topikjaival értékes, ismeretbővítő tartalmakat közöl a bibliatudomány tárgyköréből. Rápillantunk arra a világra, amely látta megszületni a Bibliát - tabuk nélkül, közérthetően, a tudás megosztása és a „lifelong learning” jegyében.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása