#BibliaKultúra

Szöveg mögött - Kövek alatt

Egy jenki Dávid
Egy jenki Dávid
Prof. Luciano Zappella sorozata Dávidról (7. rész)

Joseph Heller 1984-ben egy meglepő művel jelentkezett: Isten tudja címmel Dávid király életének átiratát adta közre. A könyvben az idősödő király önéletrajzi vallomást tesz, felidézve életének legfontosabb eseményeit és Istennel való bonyolult kapcsolatát. Heller a bibliai történetet szabadon…

Egyiptomból a Szinájra (Kiv 5–24; 32; Számok könyve)
Egyiptomból a Szinájra (Kiv 5–24; 32; Számok könyve)
Bevezetés a héber Bibliába, 8. rész – Prof. Christine Hayes kurzusa

Ez az előadás a kivonulás történetét (és a pészah eredetét, mint a régebbi, természetihez kapcsolódó ünnepek történelmi átértelmezését), valamint Izrael fáraó uralma alóli felszabadulását követi nyomon. A történet csúcspontja az Isten és Izrael között Mózes közvetítésével a Sínai-hegyen kötött…

Dávid önéletrajza (II. rész)
Dávid önéletrajza (II. rész)
Prof. Luciano Zappella sorozata Dávidról (6. rész)

Dávid, avagy a szerelemről: így lehetne összefoglalni Coccioli regényét. Életének végéhez közeledve a király erre a következtetésre jut: „Minden test olyan, mint a fű, dicsősége, mint a mező virága, amely gyorsan elhervad, s már nincs is. Szerettem a virágokat és a csillagokat; a folyó vizet, a…

Női teológusok a Biblia modern értelmezéséről
Női teológusok a Biblia modern értelmezéséről
Könyvajánló

Az Une Bible des femmes című könyv (Labor et Fides, 2018) a Biblia egyedi, nőközpontú értelmezését nyújtja. A 21. században újragondolja Elizabeth Cady Stanton 19. századi kezdeményezését, amelyben nők kommentálták a Bibliát. A könyv a bibliatudomány felfedezéseit és a feminista kritikai kérdéseket…

A szív vágyai és Isten akarata – Két bibliai nézőpont az örömről
A szív vágyai és Isten akarata – Két bibliai nézőpont az örömről
Franco Piotti biblikus professzor írása

 Franco Piotti tanulmánya a Prédikátor könyvének egyik szakaszát elemzi, amelyben az ókori szerző arra buzdítja a fiatalokat, hogy élvezzék az életet és kövessék szívük vágyait. Az írás összehasonlítja ezt a tanácsot egy tórai verssel, amely tiltja az embereknek, hogy szívük és szemük után járjanak,…

Bevezetés a Héber Bibliába
Bevezetés a Héber Bibliába

A Biblia – történelem, irodalom, vallás és filozófia forrása, amely évezredek óta formálja az emberiség gondolkodását. De vajon valóban ismerjük ezt az ősi szöveget? Christine Hayes, a Yale Egyetem elismert professzora most megnyitja kapuit a tudás előtt, és egyedülálló lehetőséget kínál a Héber…

Dávid alakjának metamorfózisa
Dávid alakjának metamorfózisa

Dávid király – a Biblia lapjairól ismert pásztorfiúból lett legendás uralkodó, akinek életét győzelmek, szerelmek, tragédiák és bűnök szövik át. De vajon mennyit ismerünk valójában Dávidból? A Biblia történeti könyvei mellett az irodalom is számtalan arcát mutatja meg nekünk. Prof. Luciano Zappella…

Ásatások a Názáreti Nővérek rendháza körül
Ásatások a Názáreti Nővérek rendháza körül
Ken Dark régészprofesszor írása

A Názáreti Nővérek kolostorának régészeti feltárása lenyűgöző betekintést nyújt Názáret történetébe. A korai római kortól a keresztes hadjáratokig tartó időszakot felölelő leletek között szerepel egy lakóépület, egy barlangtemplom, egy bizánci templom, sőt talán Jézus gyermekkori otthona is. Az…

Már Kohelet is a filozófusok között van?
Már Kohelet is a filozófusok között van?
Prof. Daniel Krochmalnik írása

A Kohelet, vagyis a Prédikátor könyve, amelyet hagyományosan bölcsességi irodalomként tartanak számon, sokkal többet rejt magában, mint elsőre gondolnánk. Prof. Daniel Krochmalnik írása a Kohelet filozófiai mélységeit tárja fel, bemutatva, hogy a szöveg hogyan reflektál az élet nagy kérdéseire,…

J. S. Bach Máté-passiója
J. S. Bach Máté-passiója
Chiara Bertoglio zenetudós írása

A zene képes arra, hogy hidat képezzen a földi és a transzcendens között. Bach Máté-passiója éppen ilyen hidat kínál, amelyen keresztül megtapasztalhatjuk az emberi lélek legmélyebb érzelmeit. Chiara Bertoglio megosztja személyes útját ezzel a rendkívüli zeneművel. Megjegyzés: Az alábbi szöveg…

Dávid önéletrajza (I. rész)
Dávid önéletrajza (I. rész)
Prof. Luciano Zappella sorozata Dávidról (5. rész)

Bár a Biblia a szereplők széles és változatos képtárát mutatja, Dávidhoz hasonlóan senki sem nyújt az olvasónak sokrétű és izgalmas képet: alakjában egybeolvad tragédia és megváltás, isteni és emberi, bűn és megbocsátás, királyi hatalom és árulás, teológia és politika. Sokoldalú ember, akit…

A lelki evangélium: János evangéliuma a korai keresztény egyházban
A lelki evangélium: János evangéliuma a korai keresztény egyházban
Bryan A. Stewart biblikus professzor írása

Az ókeresztény korban élő hívők számára János evangéliuma Jézus tanításainak spirituális lényegét tárta fel, és utat mutatott a hit mélyebb megértéséhez. Az evangélium teológiai, szentségi, szimbolikus vagy történelmi olvasatának célja a keresztény közösség lelki táplálása és a hívők lelki útjának…

Irgalmasság az Ószövetségben: az anyaméh gyümölcse
Irgalmasság az Ószövetségben: az anyaméh gyümölcse
Andrew R. Davis biblikus professzor előadása

Előadásában Andrew R. Davis rámutat, hogy az Ószövetségben az irgalmasság mélyen az anyai gondoskodás képében gyökerezik, hasonlatos Isten anyaméhéhez. Bár nem minden előfordulásban kifejezett az anyaméh-kép, a kontextus gyakran segít beazonosítani. Az irgalmasság (raḥămîm) különbözik a szövetségi…

#BibliaKultúra

#BibliaKultúra blogunk szakmai igényességű topikjaival értékes, ismeretbővítő tartalmakat közöl a bibliatudomány tárgyköréből. Rápillantunk arra a világra, amely látta megszületni a Bibliát - tabuk nélkül, közérthetően, a tudás megosztása és a „lifelong learning” jegyében.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása