#BibliaKultúra

Szöveg mögött - Kövek alatt

Az első filiszteusok
Az első filiszteusok
Beszélgetés Israel Finkelsteinnel – 7. rész

Kik voltak a filiszteusok és mit tudunk korai történetükről, anyagi kultúrájukról és Izrael földjén való letelepedésükről a Biblián kívüli forrásokból? A huszonnégy részes beszélgetős sorozat mostani epizódjában is Matthew J. Adams, a jeruzsálemi W.F. Albright Institute of Archaeological Research…

A szabadság és a humanizáció felé
A szabadság és a humanizáció felé
Rabszolgaság az ókori Izraelben és az Ószövetségben

A rabszolgatörvények rövid tanulmányozása alkalmat kínál arra is, hogy egy pillantást vessünk a bibliai törvénykezés sajátosságaira, amely több ponton kapcsolatba hozható rabszolgatörvényekkel és tisztán látható, hogy az ókori Izrael törvénykezésében mi az egyedülálló és eredeti történés. Mit tudunk…

Az ókori izraeli nők és az otthoni vallásosság
Az ókori izraeli nők és az otthoni vallásosság
Elizabeth Willett írása

Mennyivel tudhatunk többet a nők társadalmi, gazdasági és vallási tevékenységeiről, ha ismerjük az ókori izraeli ház szerkezetét? A temetési statisztikák magas csecsemőhalandóságot mutatnak és az ettől való félelem a gyermektolvaj démonokban való hiedelmet és különböző családi, vallási rituálékat…

Kánaán meghódítása
Kánaán meghódítása
Beszélgetés Israel Finkelsteinnel – 6. rész

A Józsue könyvében olvasható honfoglalás-történet i.e. VII. századi nyomokról árulkodik: egy bizonyos kor és bizonyos nép vágyainak és álmainak klasszikus irodalmi kifejeződése. Józsue kiemelkedő alakjának az a szerepe, hogy felidézze Jozija, Izrael népe leendő megmentőjének metaforikus képét.…

Az első Izrael
Az első Izrael
Beszélgetés Israel Finkelsteinnel – 5. rész

Hol volt az Izrael nevű, első területi egység és miért vette fel Izrael egy kánaáni istenség nevét? Ezeket a kérdéseket feszegeti Israel Finkelstein az ókori Izrael régészetének és történetének vezető alakja, aki mögött több mint 40 évnyi terepmunka és kutatás áll. Most társul szegődhetünk egy 24…

#BibliaKultúra

#BibliaKultúra blogunk szakmai igényességű topikjaival értékes, ismeretbővítő tartalmakat közöl a bibliatudomány tárgyköréből. Rápillantunk arra a világra, amely látta megszületni a Bibliát - tabuk nélkül, közérthetően, a tudás megosztása és a „lifelong learning” jegyében.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása