„Hol példázza a Biblia a teljes élet örömhírét a nők számára, és hol megmutatja az utat arra nézve, hogy hogyan nézne ki az élet, ha a dolgok úgy lennének »a földön, amint a mennyben«?” (Jaime Clark-Soles)
A Women in the Bible c. könyv, amelyet a tartalom és a témák puszta változatossága is egyedivé tesz, egy olyan sorozatban jelent meg, amely ötvözi a tudományos szigort a szélesebb olvasóközönség, különösen is az egyházi igehirdetésre és tanításra hivatottak forrással való ellátásával (Interpretation. Resources for the Use of Scripture in the Church). A szerző a témát személyesen is létfontosságúnak tartja mindazok számára, akik meg akarják érteni a múlt és a jelen hívő közösségeit, ahol (még mindig!) terhelt, sőt ellentmondásos témának számít a női kérdés. Tudvalévő, hogy manapság sok keresztény hagyományban a nők nem prédikálhatnak és nem taníthatják az evangéliumot semmilyen hivatalos minőségben. Clark-Soles úgy látja, hogy a Bibliáról való alapvető oktatástól kezdve egészen addig, hogy a Biblia tartalma hogyan befolyásolja jelenlegi döntéseinket, van még hová fejlődnünk. Ezért is írta meg a könyvet. A tíz év alatt született könyv egyfajta „egyablakos ügyintézőhely” (one-stop shop), ahol a témával újabban ismerkednek vágyók naprakész információkat kapnak: a szabatos bibliaértelmezések mellett több nagyszerű biblikus munkát megismerhetnek és tájékozódhatnak a kortárs megközelítésekről is (pl. posztkolonális olvasat, LMBTQIA+, fogyatékosságtudományi megközelítés). A könyvben a szövegeket alapvetően az ókori szerzők és kultúrájuk szemszögéből értelmezni, de foglalkozik szövegek saját kortárs elsajátításával kapcsolatos kérdésekkel is. Persze szóba kerül az is, hogy Hol vannak a nők? Az ókori bizonyítékok jellege kihívást jelent nemcsak az olvasók, hanem a bibliaértelmezéssel foglalkozó szakemberek számára, mivel a fennmaradt írásos bizonyítékok nagy része a társadalom elit, férfi tagjaitól származik. Így nem olyan egyszerű válaszolni azokra a kérdésekre, hogy Hol vannak a meg nem nevezett nők? És a hiányzók? Például a tékozló fiú anyja? Hol maradt Péter felesége (vö. 1Kor 9,5)?
A könyv céljait a szerző a következőkben jelölte meg:
- Tárgyalja a jól ismert bibliai nőket. Ahol szükséges, mutassa be az ilyen alakokat új szemszögből, különböző értelmezési módszerek segítségével.
- Legyen figyelmes az elhanyagolt női történetekre.
- Rehabilitáljon olyan bibliai nőket is, akiket kitöröltek (nem csupán figyelmen kívül hagytak) a szöveghagyományozás politikai lépései (mint például Junia) vagy politikai indíttatású fordítási lépések miatt, amelynek az anyanyelvi olvasó talán nincs is tudatában (pl. Fébé).
- Vegye figyelembe az olyan szimbolikusan feminizálódott alakokat is, mint a Bölcsesség Úrnő a Példabeszédek könyvében, valamint Sion leánya és a „nagy szajha” a Jelenések könyvében.
- Vizsgálja meg, hogy a Biblia miként alkalmazza a női képeket és azt, hogy miként mozog a társadalmi nemek között vagy azokon túl. Istenre, Jézusra, Pálra és a férfi tanítványokra például a szöveg időnként női nyelvezet használ. „Amikor a feministák az üdvösségtörténet női aspektusainak visszaszerzéséről beszélnek, a leggyakoribb reakció az, hogy valamiképpen megváltoztatják a Szentírást vagy a hagyományt. Valójában sok feminista csupán azt kéri, hogy a Szentírás és a hagyomány teljességét ismerjék el az egyház nyilvános imádságában” (Ruth Fox).
- Hivatkozzon a legújabb tudományos kutatásokra, amelyek a nők helyzetével foglalkoznak az ókori izraelita társadalomban, a római Palesztinában (és a Birodalomban tágabb értelemben), valamint a korai egyházban.
- Mutassa be az értelmezésről folytatott beszélgetésben a Biblia nőkre fordított növekvő figyelmét és a jelenlegi globális kontextusban a különböző társadalmi helyeken való egyre aktívabb női részvétel révén kialakult új perspektívákból származó meglátásokat.
- Kínáljon az olvasóknak kiváló forrásokat a további tanulmányozáshoz. Ideális esetben a könyv arra készteti az olvasókat, hogy többet tudjanak meg, beépítsék az anyagot a saját hitéletükbe, és segítsen másoknak, hogy ugyanezt tegyék.
Jaime Clark-Soles könyvének másik sajátossága a lekcionáriumora fordított figyelem. Minden fejezet végén kitér arra is, hogy az adott fejezetben tárgyalt anyag előkerül-e az istentiszteleteken, liturgiákon felhangzó olvasmányokkal, de ezenkívül a szerző javaslatokat tesz az igehirdetőnek vagy a tanárnak arra vonatkozóan, hogy miként dolgozhat az anyaggal és hogyan pótolhatja azt, ami hiányzik.
Az anyag tárgyalásában a szerző ars poeticája:
„Az igazságot reménységgel” (Truth, with Hope).
Clark-Soles megpróbál közvetlenül ránézni a tárgyalt anyagra és elismerni mind a potenciálisan problémás, mind pedig az ígéretes dolgokat, de mindig azzal a szándékkal, hogy ezek a szövegek hogyan működnek, működhetnek és hogyan kellene működniük az egyes közösségekben.
A tartalomjegyzék:
- A kánaánitákról és a kutyákról (Mt 15)
- Isten a nemek között
- Nők és erőszak a Bibliában: Igazmondás, szolidaritás és remény
- Női alkotók
- Rút könyve: a Biblia egyik női könyve
- A csodálatos férfi és az ő nagyszerűsége: Mint az anya, mint a fiú
- Nők Jézus életében és nyilvános működésében
- Jézus a nemek között
- Nők Pál apostol szolgálatában
- Pál és női munkatársai elnémulása: A nők Pál tanítványainak leveleiben
- Következtetés: A végcél: Az igazságot reménységgel
A szerző saját megvallása szerint nagy örömmel írta például a „Női alkotók” című fejezetet, és ünnepelte a Bibliából származó életadó, inspiráló példákat, a Mirjámhoz hasonló zenészektől kezdve a savoyai diplomatákon át Éváig, a megnevezett és meg nem nevezett prófétanőkig és még sok más nőig.
Ők mind arra emlékeztették, hogy oly sokféleképpen lehetünk kreatívak – az emberi tudás gyarapításától kezdve a különböző életformák gondozásán át a reményre való vezetésig, még a bizonytalanság vagy a pusztulás közepette is.
Egy olyan posztmodern világban élünk, amelyben a módszertanok sokasága új kérdéseket és megközelítéseket és meglátásokat eredményezett, és a világ minden tájáról érkező hangok is bekapcsolódtak a beszélgetésbe. Ezért Jaime Clark-Soles felvállalta a feladatot, hogy segítsen eligazodni egy olyan összetett világban, ahol a politika, a vallás, a nemek, a szexualitás, a gazdaság, a faji hovatartozás, a technológia és a globális erők a mindennapokat befolyásolják. Hogy sikerült vállalkozása? Döntse el az olvasó! Annyi azonban bizonyos, hogy a maga elé kitűzött célokat mindvégig szem előtt tartotta. Tolle, lege! Vedd és olvasd!
A szerzőről:
Jaime Clark-Soles a Stetson Egyetemen szerzett diplomát filozófia és orosz tanulmányok szakon. Teológiai tanulmányait és doktori fokozatát a Yale Divinity Schoolban szerezte. Jelenleg a dallasi Texasban található Perkins School of Theology újszövetségi professzora, számos könyv és tanulmány szerzője. Érdeklődési területei között ott van a fogyatékosságelmélet és az Újszövetség, a nők a Bibliában, valamint a társadalmi nemek és a Biblia témája. Családos, gyakorló baptista lelkész, aki szolgált már a haditengerészetnél, különböző gyülekezetekben és hospice környezetben is.