Egy nyolcrészes régészeti kurzus keretében utazást tehetünk Megiddóba, az ókori világ egyik stratégiai fontosságú helyszínére, ahol ősi civilizációk találkoztak és ütköztek meg egymással. Neves régészek, Israel Finkelstein és Matthew J. Adams kalauzolásával felfedezhetjük ezt a helyet, amelyet a populáris kultúrából (a katasztrófafilmekből) sokan csak Armageddonként ismernek, hiszen a Bibliában ide jövendölik meg a világvégét (vö. Jelenések könyve 16,16).
A kurzus harmadik epizódjában a beszélgető partnerek a középső bronzkorba kalauzolnak el minket (i. e. 2000–1550), ahol a városfalak, a templom és a palota maradványait vizsgálják. A temetkezésekből származó leletek izgalmas bepillantást engednek a korabeli életbe. A régészek modern technikákat alkalmaznak a népesség származásának és kapcsolatainak feltárására, miközben rámutatnak a városállam szerkezetére, a korabeli hatalmi viszonyokra, és azt is vizsgálják, hogyan zajlott a középső és a késői bronzkor közötti átmenet.
Israel Finkelstein: Matt, visszatértünk a terepre, hogy a középső bronzkorról beszélgessünk, és egy csodálatos helyszínt választottunk, mert az emberek, ahogy látszik, mögöttünk dolgoznak. Valós időben vagyunk, ez a középső bronzkor, és elárulok egy titkot, amit te is nagyon jól tudsz:
most egy városfal tetején ülünk, egy téglavárosfalon a középső bronzkorszakból.
De mielőtt a részletekbe mennénk, szeretnék néhány szót szólni a megiddói sorozatunkban korábban elhangzottakhoz kapcsolódóan.
A bevezető után az i. e. 3. évezredről, a korai bronzkorban az urbanizmus első hullámáról és a monumentalitásról beszéltünk, valamint az első városállamokról. Majd az i. e. 3. évezred második felében, i. e. 2500 és 2000 között bekövetkezett válságról, amikor valamiféle krízis volt, nem volt városi kultúra a teljes déli Levante régióban. Most azért ülünk itt, hogy megvitassuk a városi élet újjáéledését Kánaánban, és valójában most két témát nyitunk meg:
- egyet a középső bronzkorról
- és egyet a késő bronzkorról.
A témák a késő bronzkorban is a folytonosságról tanúskodnak, mert a középső bronzkortól a késő bronzkoron át a városi élet összeomlásáig, a krízisig itt, körülbelül 1000 évvel a kezdetek után ez egyetlen periódus Kánaán történelmében. Azt hiszem, amikor a középső bronzkorról beszélünk, emlékeznünk kell néhány tényre.
- Először is, hogy itt mindenképpen egy városállam színterén vagyunk, és valóban azonosítani tudjuk a völgyben a fontos városállamokat Megiddó mellett, például Shimront, amely egy kicsit északra van tőlünk. Ez az első.
- A második, ha kicsit ráközelítünk, akkor ez az első időszak, amikor írásos feljegyzéseink vannak Kánaánról. Több is van belőlük, a legismertebbek talán az egyiptomi átokszövegek, amelyek a középső bronzkorszakból, annak is a korai szakaszából származnak.
Miután ezt elmondtam, hozzád fordulok, Matt, és megkérlek, mesélj nekünk egy kicsit Megiddóról a középső bronzkorban, adj valamiféle hátteret!
Matthew J. Adamas: Természetesen. Megiddó a középső bronzkorban nem sokban különbözik a korai bronzkori Megiddótól abban az értelemben, hogy mesés, hatalmas. Ami ezt az időszakot jellemzi a feltárt műemlékek tekintetében, azok a hatalmas erődítmények, nagy városkapuk, több városkapu, több erődítményfal, a lakóhelyek maradványainak sűrű felhalmozódása hosszú időn keresztül.
Különböző sírhelyek Tel Megiddóban, köztük boros korsók.
Az egyik fő jelenség, amit feltártunk, a temetkezések. Ebben az időben a családtagok temetése a ház padlója alá általános hagyománnyá válik, így sokat tudunk a halottakról ebben az időszakban, és sokat elárulnak.
Israel Finkelstein: Amikor elhunytakat vizsgálsz, akkor tőlük valóban sokat tanulhatsz a társadalomról, és erről mindjárt beszélünk is. De mielőtt ezt megtennénk, szeretném feltenni neked a következő kérdést: Véleményed szerint mikor erődítették meg először Megiddót a középső bronzkorban?
Matthew J. Adamas: Örülök, hogy kérdezed, mert ez az egyik dolog, amivel mostanában küzdünk. Az S-jelzésű területen, ami a tell másik oldalán van, ahol most vagyunk, ott van a főbejárat magához a helyszínhez, a városkapukhoz. Nagyon nehéz most pontos választ adni, de egyre közelebb kerülünk hozzá, és a válasz igazán meglepő. Nagyon korán van a középső bronzkor első periódusában, valamikor nem sokkal i. e. 2000 után, a radiokarbonos kormeghatározások alapján, amelyeket eddig összeállítottunk.
Israel Finkelstein: Tehát ez lenne az egyik első hely Kánaánban, amelyet megerősítettek, amikor az urbanizmus visszatér az i. e. 20. század elején. Ez egy kicsit korábbi, mint az erődítmények kezdetéről alkotott hagyományos nézet, és ez egyfajta meglepetés.
Matthew J. Adamas: Igen, azt mondanám, hogy szinte földcsuszamlásszerű, mert azt hiszem, az általános elbeszélés erre az időszakra az, hogy valamikor az i. e. 20. század közepén, mondjuk i. e. 1950-ben az emberek kezdenek visszatérni ezekre a helyekre, kis falvakat, kis közösségeket építenek, amelyek egyre bonyolultabbá válnak, majd néhány generációval később erődítményeket építenek. De itt úgy tűnik, hogy Megiddó hirtelen ismét városi központtá válik, nagyon rövid idő alatt.
Israel Finkelstein: És van egy különbség, amit meg akarok kérdezni tőled. Van különbség a két fő terület között, ahol dolgozunk. Itt vagyunk a K-jelzésű területen, ez Megiddó délkeleti szektora, de a északnyugati szektorban is dolgozunk, és a kép nem ugyanaz, ugye?
Matthew J. Adamas: Igen, sokkal bonyolultabb a másik oldalon, és valószínűleg vannak jó okai ennek. Először is, most a város hátuljánál vagyunk, hogy úgy mondjam, és amennyire tudjuk, Megiddónak csak egy bejárata volt, és az az északi oldalon volt. Tehát nagyon is a déli oldalon vagyunk, amennyire csak lehet attól. És itt a történet sem egyszerű. Ez egy pár nagy városfal, talán még egy harmadik korábbi is, amire ma bukkantunk, amelyek körülveszik a várost, és ez egyfajta egyértelmű. Van egy nagy városfalunk, újjáépítik, vagy kibővítik, és így tovább. Az S területen, ahol a kapuk vannak, sokkal bonyolultabb. Legalább öt jelentős, monumentális újjáépítését látjuk...
Israel Finkelstein: Úgy értem, még soha nem láttam ehhez foghatót a karrierem során.
Matthew J. Adamas: Így van, csak az első, mondjuk évszázadban a középső bronzkorban. Ez őrület!
Israel Finkelstein: És szeretném megemlíteni, hogy a megmaradt állapot is egyedülálló itt, egészen meglepő. Most egy középső bronzkori erődítmény tetején ülünk. Úgy értem, egy 5 méter vastag téglafal tetején ülünk, ami nagyon lenyűgöző. Ezen az oldalon, mögöttem a városfal még mindig áll, most úgy 4 méter magasan, és egy méter hiányzik, tehát 5 méter magas. 4000 éve megmaradt téglák!
Matthew J. Adamas: Így van.
Israel Finkelstein: Ami tényleg... Úgy értem, meglepődtem, az egy gyenge szó arra, amit érzek, amikor ezt a megmaradt erődítményt nézem.
Matthew J. Adamas: De mire valók ezek? Úgy értem, tudom, hogy erődítményeknek nevezzük őket, de ez egyszerűen túlzásnak tűnik.
Israel Finkelstein: Igen, ez valami, ami már évek óta foglalkoztat. Sok évvel ezelőtt feltárást végeztem Sílóban, ami kisebb hely, mint Megiddó, és egy kicsit későbbi is a középső bronzkorban, de még mindig monumentális, olyannyira, hogy felteszed a kérdéseket:
Mire való ez? Kik voltak azok az emberek, akik ezt csinálták, és miért?
Be kell vallanunk, hogy nem igazán tudjuk a teljes választ, mert egy olyan időszakban vagyunk, ahol már vannak feljegyzések, de nem igazán leírások, amelyek fényt deríthetnének az ilyen összetett kérdésekre. De a következőket mondanám. Először is fel kell tételeznünk, hogy az ország városállamokra volt osztva, és ezek a városállamok harcoltak a termékeny földért, a vízért, a legelőkért és hasonlókért. Hogy tudod, mi az utolsó falu innen, amelyik adót fizet ennek a királynak, és mi az első falu ott a horizonton, amelyik adót fizet egy másik királynak. Szóval valószínűleg ellenségeskedés volt a városállamok között, és védekeztek a közeli városállamok esetleges támadásai ellen. Nem látok nagy külső ellenséget, mint például a Középbirodalom Egyiptomát, amely katonailag támad, de nem folyamatosan. Talán egy-egy esemény megtörténhetett, de ez nem volt az oka. A második dolog, amit szem előtt kell tartanunk, ami nem egyezik azzal, ahogyan ma az emberek gondolkoznak, az az, hogy ebben nagy a presztízs. Gondolj bele a helyzetbe, hogy itt van ez a kis megiddói király, és itt van ez a kis simroni király, nem olyan messze innen, talán 20 km-re, és alapvetően utálják egymást, és irigyek egymásra, és mindegyikük dicsekedni akar, és azt mondani:
Én erősebb vagyok, én fontosabb vagyok.
Tehát a fontosságukat fejezik ki ezzel a monumentalitással. Ez a presztízs...
Én nagyobb erődítményeket tudok építeni, mint te, nagyobb palotákat tudok építeni, jobb templomot tudok adni az istennek
– bárki is volt az, akit imádtak. Szóval ott van ez a presztízs dolog is, ami a mindennapi élet gyakorlatával jár. Mindkettőt figyelembe kell venni.
Matthew J. Adamas: Érdekes mindkét szempontból belegondolni. Az az igazán furcsa Megiddóban, hogy mennyire beépült a város a falakon belül.
Israel Finkelstein: Hihetetlen!
Matthew J. Adamas: Olyan, mintha felhúzták volna ezt a falat a város köré, és az egy fánkká vált, amibe a város beépült. És 100 éven belül a házakat a városfal tetejére építik.
Israel Finkelstein: Ehhez nem vagyunk hozzászokva. Tudod, még ma is, amikor Európába utazunk, és meglátogatunk egy 12. századi katedrálist, tehát 800 évvel vagy még régebbi, akkor is van egy méter, másfél méter különbség. És itt Megiddóra nézel, és én tényleg megdöbbenek, amikor a bizonyítékokat látom, mert itt mögöttünk van egy felhalmozódás, azt hiszem, mindketten egyetértünk abban, hogy talán 5 méter.
Matthew J. Adamas: Igen, rétegekből.
Israel Finkelstein: És azt hiszem, számoltam valahogy hét vagy kilenc réteg ... Nem fogom újra megszámolni. Rétegek, egymás tetején, egy viszonylag korlátozott időszakban. Csak az i. e. 2. évezred első feléről beszélünk, ami azt jelenti, hogy a középső bronzkor valószínűleg i. e. 2000 körül kezdődik, talán egy kicsit később, néhány évvel később, és állítólag a 16. század közepéig tart, ami 1550-et jelent. Amikor azt mondjuk, hogy középső bronzkor, késő bronzkor, a nézőknek meg kell érteniük, hogy alapvetően az anyagi kultúráról beszélünk, a kerámia formájáról és így tovább. Szóval ez az időszak 450 év, és a város 5 métert emelkedik kilenc réteggel. Tehát sok hulladék volt, sok változás történt. Mindent téglából építettek. Minden alkalommal, amikor fel akartak újítani, le kellett rombolniuk a falakat, szóval tolták a téglákat, elegyengettek mindent, és újraépítettek. És a város egyre feljebb került. 5 méter.
Matthew J. Adamas: Igen, 5 méter. Ennek az időszaknak a felénél nem voltak erődítmények önmagukban. Volt egy sziklaszirtfal, ami a fal külső része volt, de emberek éltek a tetején. A város kicsordult a tetején. Nevetségesen nézhetett ki.
Israel Finkelstein: Matt, beszéltünk az egyszerű emberekről, akik itt éltek a helyszínnek ebben az eldugott részén, messze a kaputól és az elit fő szektorától. De egy városállamról beszélünk, tehát kellett, hogy legyen itt egy templom. Volt itt egy templom és a palota is. Mesélj egy kicsit Megiddó műemlékeiről.
Matthew J. Adamas: Igen, sok műemlék van itt a középső bronzkorszakból, különösen a városkapun kívül és magán a monumentális főbejáraton. A helyszín keleti oldala, ami az ősi szent hely volt, amiről a korai bronzkorban beszéltünk, továbbra is szentnek számított, és továbbra is templomokat építettek ott. Különösen nem sokkal a középső bronzkorba érve már építettek valamiféle hatalmas, monumentális toronytemplomot, ahogy mi nevezzük, mert a homlokzatán két nagy torony áll ki a fő szentélyből. Ez egy igazán lenyűgöző építmény volt, amelyet majdnem egészen a vaskorig használtak. És nagy, szinte teljesen feltárta a Chicagói Egyetem, így mi magunk nem tudtuk ellenőrizni. De nagyon világosan látszik, hogy a középső részből indul,
Israel Finkelstein: amit teljesen eltávolítottak.
Matthew J. Adamas: Teljesen eltávolítottak. Közvetlenül e templom mellett volt egy nagy palota. Valójában úgy tűnik, mintha maga a palota magába foglalta volna a templomot, mint egy szent területet. Tehát az az érzése az embernek, hogy a királyi család valahogyan ellenőrzi magát a templomterületet. A palota sem csúnya. Csakúgy, mint ezt a területet, a palotát is legalább háromszor újjáépítették, mielőtt a középső bronzkor végén egy másik területre költöztették volna, és ott is kibővítették.
Israel Finkelstein: Ez elvezet a demográfia kérdéséhez, és azt hiszem, hogy az embereket mindenekelőtt az érdekelné, hogy hányan éltek egy ilyen helyen.
Matthew J. Adamas: Ez a nagy kérdés, amit mindenki feltesz.
Israel Finkelstein: Ez egy nagy kérdés, mert monumentális építészetről beszélünk, és most írtál le nekem egy hatalmas templomot Megiddóban, és a palotát. Hányan voltak itt, hogy mindezt megépítsék? El kell mondanunk a nézőknek, hogy egy olyan helyszínről van szó, amely a középső bronzkorban az alsó tell-lel együtt talán 110 vagy 20 dunam lehetett, ami összesen 10-12 hektárt jelent. És ha a premodern társadalmakról szóló információk, a premodern társadalmakról szóló néprajzi információk alapján számolunk, akkor szorozhatunk kétszázzal hektáronként. Tehát ha 10 hektárról van szó, talán 2000 ember, valami ilyesmi. Ez minden. Nem egy hatalmas városról beszélünk, ugye?
Matthew J. Adamas: Igen.
Israel Finkelstein: De ott voltak a falvak a völgyben előttünk, és sok volt belőlük, ezt tudjuk a felmérésekből. Tehát abban a pillanatban, amikor városállamokról beszélünk, ott van a király központja, a palota, a templom és a vidéki emberek, akik tiszteletdíjat és adót fizetnek, és így tovább. Tehát amikor munkára kell fogni őket, hogy megépítsenek egy ilyen erődítményt, megtehetik, amíg el tudják látni őket élelemmel, ami szervezett mezőgazdasági termelést jelent. Munkára tudják fogni őket a központban, Megiddó központi helyén.
Középső bronzkori sír Megiddó „K-területén”, egy lakónegyedben.
Matthew J. Adamas: Korábban említetted, hogy a temetkezések sokat elárulnak a lakosságról. Vannak temetkezések a középső bronzkorszakból, amelyek segíthetnek nekünk itt?
Israel Finkelstein: Igen, ez igazán lenyűgöző. Most a bevezető beszélgetésben elmondtuk, hogy Megiddót olyan hellyé próbáljuk tenni, ahol modern módszereket és technikákat tesztelünk, és a középső bronzkorban ezt nagyon világosan láthatjuk. Amit a modern technológiákkal és modern módszerekkel kapcsolatban teszünk, az nagyrészt a megiddói temetkezésekhez kapcsolódik. Tehát a mögöttünk lévő területen sok temetkezés van a középső bronzkorszakból. Itt természetesen az i. e. 2. évezred elejéről beszélek. Akkoriban, azt hiszem, említetted korábban, hogy a halottaikat a házak padlója alá temették. Amikor ilyen temetkezésre bukkanunk, nagyon óvatosan dolgozunk, és két vizsgálatot végeztünk itt, amelyek igazán érdekesek, hogy lássuk a dolgokat a szabad szemmel nem látható módon. A mikroarcheológiáról van szó, arról, amit szabad szemmel nem látunk, de mikroszkóp alatt látunk, hogy úgy mondjam. Tehát elsőként ott van a királyi sír, úgy értem, elit sír, amit ketten ásattunk ki hat évvel ezelőtt a tell egy másik részén.
És emlékszel, hogy voltak kancsók, volt arany és ezüst, és mi más még? Úgy értem, mindent felsorolhatnál, igazán kidolgozott volt. És több embert temettek el a sírba. Ez egy kőből épült kamra, földalatti kamra, nagyon szép, szintén épített. És voltak felajánlások, köztük kis kancsók, és azon tűnődtünk, hogy mit ajánlottak fel a kis kancsókban. Ma már lehetőség van molekuláris maradványok vizsgálatára edényekben, beleértve a kerámiaedényeket is, és mi megtettük ezt. Vanessa Linares vezette a munkát, PhD hallgató vezette a munkát abban a sírban lévő kancsókban, és meglepődtünk, hogy vaníliát találtunk benne...
Matthew J. Adamas: Wow! Úgy értem, vanília! Most akkor honnan származott a vanília? Valami egzotikus...
Israel Finkelstein: Ma a vaníliát például Mexikóból hozzák, de nem beszélünk tengeri kapcsolatokról az ázsiai Közel-Kelet és Amerika között az i. e. 2. évezred közepén. Tehát a vanília a Távol-Keletről származott, talán Indiából, a Malabar-partról. Ez egy jelzés arra, hogy a sírt i. e. 1600-ra datálják, és ez egy jelzés arra, hogy i. e. 1600 körül már voltak kapcsolatok. Nem feltétlenül egy ember sétált a Malabar-partról egy kancsóval Megiddóba, hanem voltak állomások azon az úton, amelyen egzotikus árukat hoztak onnan Levantéra.
Y-DNS táblázat az izraeli Tel Megiddói mintákhoz, amelyek a középső és késő bronzkorból származnak.
A második vizsgálat még úttörőbb jellegű. Ez az a hely, ahol az első intenzív ősi DNS-projektet végeztük Izraelben, különösen a bronz- és vaskor tekintetében. Sok mintát küldtek el innen. Amikor ilyen vizsgálatról beszélünk, azt nem mi végezzük, mert mi nem tudunk DNS-t kivonni, és nem is tudjuk elvégezni a matematikai manipulációt. De a kivonást a Harvard Egyetemen végezték az Amerikai Egyesült Államokban, David Reich és a laboratóriuma. A bioinformatikát a Héber Egyetemen végezték Lily Agranat, Lirian Carmel és csapata. És az eredmény nagyon érdekes volt. Felfedeztük, hogy az i. e. 2. évezredi Megiddó lakosságának genetikai állománya két összetevőből állt. Az első az, amit neolitikus levantei néven írunk le, ami a levantei lakosságot jelenti a neolitikumtól kezdve. És a második, ami a legmeglepőbb, bizonyíték van arra, hogy emberek vándoroltak az ókori Közel-Kelet északkeleti szektorából, a mai Kaukázusból, Kelet-Törökországból, Örményországból, Grúziából, Északkelet-Iránból. És látjuk őket az i. e. 3. évezredtől az i. e. 2. évezredig. Itt látjuk őket az i. e. 2. évezredben. Vannak jelek ezekre az emberekre Kánaán anyagi kultúrájában is, és a késő bronzkori kiskirályok nevének feljegyzésében is, valamivel később, mert a megiddói király neve nem sémi nevet visel, hanem hurrita nevet az ókori Közel-Kelet távoli északkeleti részéről. Szóval ez tényleg nagyon érdekes. Sokat tudunk most a lakosságról. Történeti antropológusokkal is dolgozunk, tehát tudunk ezeknek az egyéneknek a halálozási koráról, és tudunk a nemükről, és tudjuk, hogy hol vannak. Tehát most erre is rávetítjük azt, amit a DNS-ből tudunk, elsőfokú rokonság, másodfokú rokonság. Valójában rekonstruálni tudjuk Megiddó egész negyedét és az emberek közötti kapcsolatokat a középső bronzkorban, mondjuk i. e. 1700-1600 körül.
Matthew J. Adamas: Elképesztő!
Israel Finkelstein: Ha valaki ezt 20 évvel ezelőtt mondta volna nekem, nem hittem volna el.
Matthew J. Adamas: A középső bronzkor az i. e. 2. évezred közepéig tart, és általában középső bronzkorról, majd késő bronzkorról beszélünk. Ezek régészeti kifejezések, ránk kényszerítették a történészek szempontjából. Nincsenek nagyobb változások, amelyeket fizikailag láthatnánk a középső bronzkorszakból a késő bronzkorszakba való átmenetben.
Israel Finkelstein: Még csak pusztulás sem.
Matthew J. Adamas: Így van. De a történelmi forrásokból tudjuk, hogy a dolgok változnak, és nagyot változnak. Látjuk Egyiptom megjelenését a színen, és a helyi városállamok és birodalmi urak közötti dinamikus kapcsolatok változását.
Israel Finkelstein: Pontosan, ez a következő beszélgetésünk témája.
Matthew J. Adamas: Nagyszerű.
Israel Finkelstein: Köszönöm, Matt!
Fordította: #BibliaKultúra
Forrás: